Yoga

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała na podstawie analiz naukowców lekarzy, że takie systemy ruchu jak Tai Chi czy Yoga, są najbardziej wskazane i najbardziej bezpieczne dla aktywności nie tylko osób młodych i dojrzałych, ale przede wszystkim seniorów.
Praktyka Yogi wg Mistrza B.K.S. Iyengara – to wszechstronny, różnorodny, spokojny i głęboki ruch. Praktyka niezbędna żeby utrzymać całe ciało komórki, stawy, mięśnie, system oddechowy, krążenia, trawienny, hormonalny, moczowy i wydalniczy w doskonałym stanie, a umysł i inteligencję utrzymać w zgodzie i harmonii dzięki współpracy układu ciała i umysłu. Łagodnie otwiera zablokowane obszary ciała i wprowadza wyrównanie w kościach i stawach, które pozwala zrównoważyć pracę mięśni i osiągnąć stabilność zmniejszając wysiłek – uzyskujemy elastyczność bez nadużywania siły. Jest to w pełni uznana na całym świecie Praktyka rehabilitacji i odbudowy zdrowia. W naszej Akademii Praktykę prowadzi dyplomowana nauczycielka Yogi B.K.S. Iyengara Edyta Zdolska.
Praktyka Yogi Vinyasa z elementami ruchu systemów Bioginastika. Vinyasa dosłownie oznacza “umieszczać w specjalny sposób”, co można interpretować jako poruszanie się z konkretną intencją, która towarzyszy wykonywaniu ruchów. Vinyasa Yoga to praktyka hatha jogi, która składa się z łagodnych i umiarkowanych asan, idealnych także dla początkujących. Wolne tempo i płynny bardzo spokojny ruch sprawia, że praktyka Vinyasa jogi jest możliwa w przypadku osób w każdym wieku i na różnych poziomach sprawności fizycznej. Podczas praktyki w specyficzny sposób poruszasz swoim ciałem, pilnując jednocześnie, by być mocno świadomym każdej chwili i każdego ruchu. Uzupełnieniem tego ruchu są pozycje i formy ruchowe z systemu Bioginastica. To system ruchu oparty na jodze, Tai Chi, ekspresji ciała, który pozwala wykorzystać siłę, wytrzymałość, oddychanie, elastyczność, relaksację i koordynację ruchową w spontaniczny i kreatywny sposób. W naszej Akademii Praktykę tego ruchu prowadzi instruktorka Yogi i psychodietetyki Krystyna Elert.
Praktyka Yogi Harmonium. To uniwersalny, wszechstronny system pracy z ciałem i umysłem, budujący i rozwijający pięć najważniejszych dla zdrowia i życia funkcjonalności. Każda Praktyka Yogi przywraca zdrowie stawów i kręgosłupa. Rozwija sprawność ruchową i elastyczność całego ciała, buduje siłę biologiczną i funkcjonalną, wzmacnia wydolność oddechową, krążeniową i mięśniową, poprawia koordynację wewnętrzną i wewnętrzny spokój. I to jest Yoga, która pomaga odzyskać zdrowie i odbudować pięć najważniejszych funkcjonalności. Yoga Harmonium to stabilny zestaw płynnie, bardzo spokojnie wykonywanych pozycji i form, czyli asan, powiązanych z sobą ruchem zmian pozycji, gdzie asany i ruch zmian pozycji są jednakowo ważne i w swojej całości tworzą jedną Praktykę Yogi. W sposób płynny wędrujemy w ruchu, który ułożony jest w całym zestawie w 5 modułów płynnie łączących się całość. Moduł budowy równowagi, moduł budowy siły jogicznej, moduł elastyczności kręgosłupa, moduł odbudowy sprawności (mobilności) o najdłuższym i najbardziej wymagającym zestawie pozycji i form pracy jogicznej, który wykonywany jest w różnych pozycjach takich jak w klęku z podparciem, siadzie prostym, leżeniu tyłem i przodem, żeby zakończyć pełną praktykę pozycjami równoważącymi. Yoga to wspaniała praca, wprowadza spokój, skupienie na realizacji ruchu dzięki odbudowie świadomości i czucia całego ciała. Wokół nas jest tak dużo ludzi chorych z różnymi chorobami układu ruchu, słabością fizyczną, nadwagą i otyłością, nadciśnieniem, wysokim cholesterolem, leczonych po różnych urazach, którzy mogą i powinni korzystać z ćwiczeń Yogi. Praktykę Yogi Harmonium prowadzi Główny Instruktor Akademii Aktywności Prozdrowotnej Zdzisław Gudojć.

Aktualny artykuł o wpływie zdrowotnym ruchu Yogi na zdrowie całego układu kostno-więzadłowo-mięśniowego w tym kręgosłupa i stawów, do pobrania z naszego dysku google : https://drive.google.com/file/d/1PK2D81sPvg6A5IkLJAyKcnyQxBMEp93a/view?usp=drive_link