Tai Chi.

Bardzo dawno temu w starych Chinach opracowano wiele systemów ruchu, które stosowano do ochrony życia, do wspomagania procesu leczenia, do rehabilitacji pourazowej np. w licznych wojnach i do wszechstronnego rozwoju w okresach spokoju i rozkwitu kultury chińskiej. Tak narodziły się systemy Tai Chi. Dzisiaj jest kilka stylów pochodzących od różnych dawnych mistrzów. Każdy z tych stylów ma swoje bardzo pożyteczne działanie, jeżeli jest systematycznie praktykowany. Specyficzny układ pozycji i form ruchu, sprawia, że ciało aktywuje nie tylko energię zewnętrzną, ale także energię wewnętrzną. To prowadzi do długiego życia w zdrowiu, z dobrym potencjałem siły życia i sprawnością całego ciała. I tak :
Tai Ki Kung pierwotne Tai Chi – praca z 9 grupami stawów, regeneracja i odbudowa zdrowia kręgosłupa i stawów, wzmocnienie energii, poprawa ruchomości całego ciała, kształtuje uważność, świadomość i wewnętrzny spokój. Przywraca równowagę funkcjonowania energii wewnętrznej. Forma ,,Ojca” to Wielki Chi Kung. Forma ,,Matki” to Tai Chi. Unikalna Praktyka wewnętrznego spokoju, harmonii zegarów ciała i umysłu.
Tai Chi Chuan – styl Yang z Yongnian pełna Praktyka 108 Pozycji to niezwykle spokojny, płynny, łagodny tylko z zewnątrz, natomiast wewnętrznie to głęboki i mocny ruch, o dużej przestrzeni, bardzo wszechstronny i różnorodny. Buduje miękkość ruchu całego ciała, siłę i elastyczność. A to razem buduje sprężystość całego ciała. Praktyka tej formy wzmacnia całe ciało, wnosi wewnętrzny spokój umysłu i ciała.
Tai Chi Chuan – styl San Feng z klasztoru Wu Dang 108 pozycji, ten specyficzny ruch tego stylu ma w sobie coś szczególnego, a mianowicie ogromną dawkę spokoju i harmonii. Te trzy systemy mają niezwykłe działanie rehabilitacji ruchowej dla osób słabych, z ujawnioną sarkopenią, dolegliwościami układu ruchu, z kłopotami zdrowotnymi stawów i kręgosłupa, ze słabością zdrowotną. Ta praktyka wzmacnia ciało i wnosi szczególny spokój, tworzy czystość przestrzeni naszego umysłu, świadomości i uważności, pozwalając na głęboki odpoczynek od negatywnego stresu, od tej przestrzeni umysłu w której ciągle są obecne nasze problemy, kłopoty, troski , zobowiązania i inne sprawy naszego życia.
Tai Chi Chuan – styl rodziny He z Zhao Bao 56 pozycji Kija Tai Chi tu wyjątkowa sprawność ruchowa i zdrowotna zostaje wypracowana zawsze przed Praktyką układu 56 Form Kija Tai Chi. Tutaj nasz organizm odzyskuje pełną młodość. Ale nie o to chodzi, chodzi o coś bardziej ważnego. Mianowicie odbudowę mobilności, odbudowę sprawności i siły ruchu, odbudowę żywotności, koordynacji a jednocześnie uczy NAS kontaktu z kijem, uczy nas poruszania się z tym narzędziem , operatywnością jego używania. Tego nigdzie nie wypracujemy, w żadnym innym systemie Tai Chi.

Aktualny artykuł o wpływie zdrowotnym ruchu Tai Chi na zdrowie całego układu kostno-więzadłowo-mięśniowego w tym kręgosłupa i stawów, do pobrania z naszego dysku google : https://drive.google.com/file/d/1PK2D81sPvg6A5IkLJAyKcnyQxBMEp93a/view?usp=drive_link