Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała na podstawie badań, że systemy ruchu jak Tai Chi i Yoga, są najbardziej wskazane dla aktywności nie tylko osób młodych i dojrzałych, ale przede wszystkim seniorów. „Joga akademicka jest oparta na tradycyjnej jodze indyjskiej, ale na tych asanach, których działanie zdrowotne da się potwierdzić badaniami naukowymi” – wyjaśnił prof. Szopa. Jak tłumaczył, ,,wykonujemy asany oraz ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, o których wiemy, że naprawdę działają korzystnie na zdrowie człowieka, bo jest to poparte badaniami biomechaniki ruchu, a nie samym przekazem Mistrzów”.
Joga Zdrowia to uniwersalny, wszechstronny system pracy z ciałem i umysłem, budujący i rozwijający pięć najważniejszych dla zdrowia i życia funkcjonalności. Jest to system oparty na Jodze Akademickiej. Ta Praktyka przywraca zdrowie stawów i kręgosłupa. Rozwija sprawność ruchową i elastyczność całego ciała, buduje siłę biologiczną i funkcjonalną, wzmacnia wydolność oddechową, krążeniową i mięśniową, poprawia koordynację wewnętrzną i wewnętrzny spokój. I to jest Yoga, która pomaga odzyskać zdrowie i odbudować pięć najważniejszych funkcjonalności. Głównym działaniem jogi akademickiej jest działanie prozdrowotne, co jest bardziej dostępne dla wszystkich od tradycyjnej jogi indyjskiej. Aktywność prozdrowotna oznacza, że ćwiczenia i zakres ruchu muszą być takie, aby nie powodowały zmęczenia stawów, kontuzji, wad postawy bądź uszkodzenia ciała. Z biomechaniki ruchu wiemy, że zbyt długie trwanie w niektórych asanach nie jest zdrowe, bo może prowadzić do zmęczenia stawów i mięśni. Wiele ćwiczeń przekazanych przez Mistrzów Yogi, ludzie z naszej kultury i cywilizacji próbują za wszelką cenę wykonać ze szkodą dla swojego zdrowia. I taki przekaz ćwiczeń nieraz powielają instruktorzy prowadzący. Stąd w badaniach potwierdzono że w zajęciach Yogi tradycyjnej dość liczna grupa ćwiczących doznaje kontuzji, zmęczenia i rezygnuje . A są takie asany, które po sprawdzeniu w laboratorium biomechaniki, licząc siły i obciążenia, jakie działają na stawy, widzimy, że tak nie należy ćwiczyć” – tak wypowiadał się prof. Szopa badacz ruchu zdrowia i specjalista systemów Jogi. Yoga Zdrowia praktykowana w naszej Akademii to joga oparta na wiedzy i doświadczeniach jogi akademickiej, oraz biomechanice zdrowego ruchu. To wspaniała praca, wprowadza spokój, skupienie na realizacji ruchu dzięki odbudowie świadomości i czucia całego ciała. Wokół nas jest tak dużo ludzi chorych z różnymi chorobami układu ruchu, słabością fizyczną, nadwagą i otyłością, nadciśnieniem, wysokim cholesterolem, leczonych po różnych urazach, którzy mogą i powinni korzystać z ćwiczeń Yogi. Praktykę Yogi Zdrowia prowadzi Główny Instruktor Akademii Aktywności Prozdrowotnej – dyplomowany instruktor sportu Zdzisław Gudojć.
Aktualny artykuł o wpływie zdrowotnym ruchu Yogi na zdrowie całego układu kostno-więzadłowo-mięśniowego w tym kręgosłupa i stawów, do pobrania z naszego dysku google : https://drive.google.com/file/d/1PK2D81sPvg6A5IkLJAyKcnyQxBMEp93a/view?usp=drive_link